SMC HM 600 Etek Kesme ve Bükme Makinesi üretimini yapmaktadır. Bu makine genelde Beyaz Eşya Sektörünün vazgeçilmezidir. Bu makine ile yüksek maiyetli kalıp yatırımını çok düşük seviyelere çekerek gerek üretim maliyeti ve bakım maliyetleri açısından çok büyük avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda yapmış olduğu proses açısından yüksek derece kesme hassasiyeti yakalanarak ürünün çapaklı kesme durumu önlenerek kalite standartlarını üst düzeye taşımayı sağlar.

 

 

 

 

SMC HM 600 ETEK KESME ve BÜKME MAKİNESİ

 

Makinenin çalışma prensibi ise kısa şöyledir. Üretilecek olan saç parça derin çekme veya sıvama kalıplarından çıktığında etrafında belli bir oranda pot çemberinin üzerinde bulunan mühendislik firesi kalmaktadır. Bu fireyi kesmenin birkaç yolu vardır. Birinci yol; normal bir kesme kalıbı ile dikey kesme prensibi ile kesme yaptırılır. Bu proseste sıvama kalıbındaki dişi üzerinde bulunan radyüs parçanın mühendislik firesinde olduğundan ve tam bu noktada kesme işlemi gerçekleştirildiğinde , kesilmiş olan parçanın kesme yüzeyleri aşırı derece incelerek çok keskin jilet gibi bir yüzey elde edilir. Bu şekilde üretim ise hem emaye prosesinde emaye atıklarına hem de diğer operasyonlar arası taşıma ve diğer kalıplara malzemeyi yükleme aşamasında operatörün elini kesme riskini artırmaktadır. Burdaki riskleri azaltmak için ikinci yol ise cevre kesme kalıbını kamlı yatay kesme prosesi gerçekleştirecek şekilde bir kalıp dizaynı yapılmasıdır. Bu yöntemde ise kalıp yatırım maliyeti çok artmakla birlikte aynı zamanda kalıp ebadı büyümekte kullanılacak olan eksantrik presin tonajı büyümesi sonucu üretim maliyetleri artmaktadır. Aynı zamanda kalıp kesme bölgelerinin belli bir baskı yapıldıktan sonra bakım için bilenmesini zorlaştırmakla bakım onarım maliyetini artırmaktadır. Üçüncü yöntem ise etek kesme ve bükme makinesi kullanılarak yapılan bir prosestir. Bu proseste bir makine yatırımı yapılarak daha sonra herhangi bir sıvama kalıbından çıkmış olan parçanın aparatı makine adapte edilerek kesme işlemi gerçekleşir. Birinci ve ikinci yöntemlere göre bu yatırım en fizibıl olanıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

ETEK KESME ve BÜKME MAKİNESİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

 

Şekil 1:

Sıvama Kalıbından çıkmış bir parçanın köşe kesit resmidir.

Sıvama kalıbından ŞEKİL 1 deki mamul çıktığında bu mamül etek kesme ve bükme makinasında kesildiğinde alttaki gibi bir proses gerçeklesir. Bu proseste ŞEKİL 2 nihayi ürünün resmidir. Etekleri düzgün , ölçüsünde ve hiçbir kesme çapağı olmadan kesilmiş halini gösterir. Şekil 3 ise kesme operasyonundna sonra mühendislik fresini gösteren resimdir.
ŞEKİL 2
ŞEKİL 3